Iran

Iran od środka

8 marca, 2017

Będąc w Teheranie nocowałam przez Couchsurfing u Hosseina. Couchsurfing mimo, że zabroniony funkcjonuje w Iranie całkiem nieźle. Umieszczając publiczne zapytanie miałam spory odzew ludzi, którzy chcieli mi pomóc. Zostałam nawet zaproszona na Irańskie wesele. Z zaproszenia ostatecznie nie skorzystałam, ale byłam przez jakiś czas w kontakcie z bratem panny młodej i mogłam sobie pooglądać zdjęcia z przygotowań. Wracając do Hosseina. Nocleg u niego okazał się strzałem w dziesiątkę. Z przyjemnością słuchało się jego opowieści, miał sporą wiedze o Iranie, a co najważniejsze, można było na niego liczyć w każdej sytuacji. To dzięki niemu poznałam Shaye, szaloną Irankę, której śmiech niemalże zarażał. Ostatnio, przy przeglądaniu zdjęć z Iranu, trafiłam na nasze wspólne zdjęcie i postanowiłam kontakt z Shayą odnowić.

Monę poznałam przez jej rodziców. To oni zabrali mnie i mojego kolegę na stopa w okolicach wulkanu Damavand. Stop przerodził się we wspólny obiad, po obiedzie zostaliśmy zaproszeniu na herbatkę, po herbatce trzeba było coś słodkiego zjeść, po słodkich przekąskach zaczęliśmy przygotowywać kolacje, a po kilku godzinach cała rodzina, razem z babcią i dziadkiem, którego wieku nikt nie zna, ucztowaliśmy przy irańskich potrawach. Ostatni dzień w Iranie początkowo miał być dniem spędzonym gdzieś w parku, gdzie mieliśmy przeczekać aż do samolotu. Ostatecznie czas ten został spędzony w cudownej atmosferze, wśród wspaniałych ludzi.

Zarówno z Shayą jak i Moną złapałam świetny kontakt i to między innymi dzięki nim mogłam lepiej zrozumieć Iran. Ostatnio wpadłam na pomysł przeprowadzenia z nimi małego “wywiadu”, który miejmy nadzieje pozwoli niektórym spojrzeć na Iran z innej perspektywy.

Iran

Aga: Wiele osób przed moim wyjazdem do Iranu twierdziło, że Iran jest niebezpieczny. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Czy kiedykolwiek miałaś jakąś niebezpieczną sytuacje?

Mona: Myślę, że jestem w stanie zrozumieć dlaczego Iran jest uznawany za niebezpieczny. Jest to przez to, że Iran leży między krajami, które są niestabilne, są to Irak, Pakistan, Afganistan itp. W krajach tych było sporo ataków i aktywności terrorystycznej. Mimo to, ani ja, ani moja rodzina lub znajomi nigdy nie znaleźli się w niebezpieczeństwie.

Shaya: Mieszkam w Iranie ponad 30 lat i nigdy nie byłam świadkiem jakieś niebezpiecznej sytuacji. Myślę, że dobrzy i źli ludzie są wszędzie.

A: Co myślisz o ludziach, którzy do Iranu przyjeżdżają? Zaobserwowałaś, że coraz więcej ludzi decyduje się na podróż do Iranu?

M: Mając w głowie to, że media pokazują Iran w ciemnych barwach, myślę, że Ci którzy tutaj przyjeżdżają są bardzo odważni.

S: Można zaobserwować coraz więcej turystów szczególnie latem. Turystów przyciąga irańska tradycja i starożytna historia.

A: W 2016 roku sankcje wobec Iranu zostały zniesione. Czy miało to jakiś wpływ na Twoje życie?

M: Nie odczułam zmian w moim osobistym życiu, co nie oznacza, że zniesienie sankcji nie miało wpływu na życie w Iranie. Zniesiony został zakaz importu niektórych lekarstw, co na pewno miało wpływ na życie niektórych ludzi.

S: Wiele firm otworzyło ponownie swoje oddziały i można zobaczyć więcej obcokrajowców mieszkających w Iranie.

A: Noszenie hidżabu było dla mnie bardzo trudne. Jak sobie z tym radzisz? Czy kiedykolwiek próbowałaś wyjść bez niego? Myślisz, że mogłoby się coś stać? Czy uważasz, że w Iranie będzie znowu tak jak w latach 70, kiedy można było nosić co się chciało?

M: Urodziłam się w 1989 roku co oznacza, że wychowałam się z hidżabem i się do niego przyzwyczaiłam. Nie jest to aż tak rygorystyczne prawo na jakie wygląda. Jako Iranka wiem, kiedy mogę go ściągnąć a kiedy nie. Sposób noszenia hidżabu przez lata się zmienił, ale myślę, że same kobiety bez wsparcia mężczyzn nie doprowadzą do zniesienia hidżabu. Niestety jeśli chodzi o hidżab mężczyźni zazwyczaj milczą.

S: Wiele Iranek nie lubi i nie akceptuje hidżabu. Wiele z nich decyduję się na wyjazd z Iranu właśnie z powodu chusty. Myślę, że jest możliwe zniesienie hidżabu, ale ciężko powiedzieć kiedy będzie miało to miejsce ze względu na to, że religijni ludzie są zwolennikami zakrywania kobiet.

A: Ciężko jest Irańczykom wyjechać zagranice?

M: Dostanie wizy do Europy czy do USA nie jest sprawą łatwą. Mimo to, wiele ludzi co roku gdzieś wyjeżdża.

S: Tak, jest to ciężkie, szczególnie wyjazd do krajów, które nie mają ambasady w Iranie.

A: Koncerty, dyskoteki, puby są nielegalne. Jak młodzi ludzie spędzają swój czas? Jak się poznają?

M: Właściwie koncerty nie są zabronione, ale dyskoteki tak. Wszystkie islamskie zakazy jak zakaz spożywania alkoholu czy chodzenia bez hidżabu nie są sprawą policji kiedy jest się u siebie. Można zrzucić hidżab, pić alkohol, zrobić imprezę tak długo jak się chce o ile się nie przeszkadza sąsiadom. Właśnie dlatego ludzie zbierają się w prywatnych miejscach prawie co noc.

S: Są organizowane nielegalne imprezy, domówki, można pójść do kawiarni, restauracji, kina, teatru, na wycieczkę, zajęcia artystyczne itp.

A: Co sprawia, że jesteś dumna z bycia Iranką. Co chciałbyś w swoim kraju zmienić?

M: Wierzę, że granice nie są dobrym powodem, żeby być dumnym. Byłabym dumna z siebie gdybym zrobiła coś dobrego dla ludzkości, ale dlaczego mam być dumna z czegoś czego nawet nie spróbowałam. Jeśli miałabym coś zmienić w swoim kraju to wykluczyłabym religijne uprzedzenia z wizji niektórych ludzi.

S: Irańczycy to inteligentni i życzliwi ludzie. Jeśli mogłabym coś zmienić to sytuacje finansową Iranu.

A: Wiele stron internetowych jest zablokowana. Jak Irańczycy sobie z tym radzą?

M: VPN:) Wiele stron jest zablokowanych nie tylko z winy rządu. Sporo stron jest zablokowanych przez zagraniczne organizacje, które mają własne sankcje wobec Iranu i blokują dostęp to stron.

S: Blokady można ominąć za pomocą specjalnych programów zmieniających IP i filtrów.

A: Masz jakieś wskazówki dla ludzi podróżujących do Iranu? Co byś im poleciła?

M: Nie jest tu tak strasznie. Trzeba tutaj przyjechać żeby się przekonać, że nie jest tak jak przedstawiają to media. Ludzie są przyjaźni i policja szanuje turystów i robi dla nich wyjątki jeśli chodzi o przestrzeganie zasad w Iranie.

S: Polecam odwiedzenie starych miast oraz spróbowanie pysznej irańskiej kuchni.

A: Czy życie kobiet w Iranie jest cięższe? Jeśli tak, to dlaczego?

M: Oczywiście jest. Jest sporo niesprawiedliwych zasad szczególnie po ślubie. Mimo to, irańscy mężczyźni nie są aż tak dogmatyczni aby używać swojej siły. Tradycja jest bardziej sprawiedliwa niż zasady i ludzie są bardziej tradycyjni niż religijni.

S: Tak, ponieważ feminizm i bycie równym z mężczyznami rozwija się powoli. Tradycja jest po stronie mężczyzn.

A: Jakie jest Twoje zdanie na temat stosunków ze Stanami. Są lepsze? Gorsze?

M: Nic nie jest przewidywalne w polityce. Nie ufam polityce, nie jestem nawet pewna, czy wrogość jest prawdziwa, czy nie. Myślę, że jak długo Trump będzie prezydentem nie ma nadziei.

S: Myślałam, że będzie lepiej niż wcześniej, ale teraz z nowym amerykańskim prezydentem to nie wiem.

Iran

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *