Kanada | Różności | USA

Podsumowanie października

Listopad 5, 2018
Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest
Instagram
Bloglovin

Dawno mnie tutaj nie było, oj bardzo dawno. Mimo, że nie byłam za bardzo aktywna na blogu sporo się przez ostatni rok wydarzyło i postaram się niedługo nadrobić zaległości. Tymczasem zacznę od tego jak minął mi październik, a był on całkiem owocny jeśli chodzi o miejsca, które zobaczyłam. Zapraszam!

Belfast

Moim pierwszym przystankiem na drodze do Ameryki Północnej była stolica Irlandii Północnej – Belfast. Miasto to jeszcze kilka lat temu nie należało do najbezpieczniejszych ze względu na Troubles, czyli konflikt między katolikami a protestantami, który trwał od końca lat 60. do połowy lat 90. ubiegłego wieku. Dziś Belfast przyciąga turystów swoją ciągle widoczną historią, ale również otwartym w roku 2012 muzeum Titanic Belfast, które stanęło w miejscu budowy słynnego giganta.

Belfast City Hall Ratusz

Belfast Cathedral Quarter

Nowy Jork

Frank Sinatra śpiewał, że “If I can make it there, I’ll make it anywhere”. Od 2010 roku populacja Wielkiego Jabłka zwiększyła się o 5,5 % i osiągnęła rekordowy wynik 8.6 milionów ludzi, którzy chcą spełnić swój amerykański sen. Nowy Jork jest miejscem, które z jednej strony onieśmiela i przytłacza, z drugiej strony zachwyca różnorodnością. To miejsce głośne, śmierdzące i zatłoczone a równocześnie oferujące niezwykłe możliwości i uchodzące za jedną ze stolic mody. Czas, który tam spędziłam wydaje mi się nie wystarczający żeby w pełni zrozumieć Nowy Jork, dał mi jedynie przedsmak tego, co to miasto oferuje i z jakimi problemami się boryka.

New York Time Square

New York The Brooklyn Bridge

New York Manhattan

New York Empire State Building

Vancouver

Miasto Vancouver należy do najbardziej zagęszczonych miast w Kanadzie. Na powierzchni trzykrotnie mniejszej niż Kraków mieszka ok. 613 490 (2016) ludzi. Wszystko za sprawą niesamowitego położenia. Ciężko znaleźć miejsce, które jest tak blisko gór i oceanu jak Vancouver. Przyciąga to ludzi, którzy cenią sobie aktywny styl życia i bliskość natury. Vancouver rozwija się w niesamowitym tempie aspirując przy okazji do bycia najbardziej zielonym miastem na świecie do 2020 roku. Celem jest między innymi rozwój ścieżek rowerowych i sieci transportu publicznego, zwiększenie ilości zielonych powierzchni oraz zredukowanie produkcji odpadów.

Vancouver Stanley Park

Vancouver

Seattle

Niecałe trzy godziny na południe od Vancouver znajduje się Seattle, największe miasto w stanie Waszyngton. Podobnie jak w Vancouver, Seattle należy do jednych z najdroższych miast jeśli chodzi o rynek nieruchomości. Szmaragdowe miasto, jak określają je amerykanie, jest siedzibą takich firm jak Amazon, Microsoft czy Boeing. To tutaj znajduje się także pierwsza kawiarnia Starbucksa z 1971 roku. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest Space Needle. Budynek został wzniesiony w latach 60. ubiegłego wieku z okazji światowych targów i mierzy 184 metrów wysokości. Z góry można podziwiać całe Seattle, a przy dobrej widoczności nawet Mount Rainier, czyli najwyższy szczyt w stanie Waszyngton.

Seattle Public Market Center The Pike Place

Seattle The Space Needle

Vancouver Island

Największa wyspa na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej jest siedzibą stolicy Kolumbii Brytyjskiej – Victorii. Czas tutaj nieco zwalnia, podobnie jak na całej wyspie. Na Vancouver Island można się dostać promami, z których niektóre zostały zaprojektowane i zbudowane przez naszą rodzimą stocznie w Gdańsku! Wyspa słynie z przepięknych parków, miedzy innymi Pacific Rim National Park Reserve oraz Strathcona Provincial Park, Cowichan Valley, gdzie wielbiciele wina znajdą liczne winiarnie oraz z surfingu. Na własnej skórze przekonałam się jaką frajdę sprawia złapanie swojej pierwszej fali:)

Vancouver Island Surfing Chesterman Beach Tofino

Vancouver Island

Londyn

Ostatnim przystankiem w mojej podroży był Londyn. Stanowi on jeden z największych ośrodków emigracyjnych Polonii. W samym Londynie według oficjalnych informacji mieszka ok 250 tysięcy polaków. Nawet mój przewodnik z Free Walking Tour okazał się Polakiem. Przyjechał jakieś 10 lat temu i postanowił już tu zostać. Miasto czerwonych budek telefonicznych i piętrowych autobusów uznawane jest za jedno z najbardziej wielokulturowych miast na świecie. Szacuje się, że 38% ludzi mieszkających w Londynie urodziło się poza UK.

London Red Telephone Box

London Buckingham Palace

Październik był mega intensywny. W ciągu 3 tygodni przeleciałam ok 20 tys km lecąc 5 różnymi samolotami i spędzając w powietrzu 25 h, do tego dochodzi jeszcze czas oczekiwania na loty. Spełniłam jedno ze swoich marzeń i zobaczyłam Nowy Jork. Mimo, że pewnie nie byłabym w stanie tam mieszkać, uznaje to za ciekawe doświadczenie. Cieszę się, że po wędrówkach po betonowej dżungli mogłam odpocząć podczas trekkingów w okolicach Vancouver. Pogoda była idealna żeby pojechać na Vancouver Island i spędzić trochę czasu na kempingu. Spróbowałam też surfingu i muszę przyznać, że nabrałam ochoty na więcej:) Parę rzeczy bym pewnie zmieniła, lepiej zorganizowała. Zawsze podczas takich podróży zbieram nowe doświadczenia i dzięki temu potrafię więcej wyciągnąć każdej kolejnej wyprawy.

Byliście w którymś z powyższych miejsc? Co Wam się najbardziej podobało?

London Autumn

Pozdrawiam

Aga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *