Wejście na Triglav od Rudno Polje
Góry | Słowenia

Święta góra Słowenii — czyli wejście na Triglav od Rudno Polje

19 lipca, 2019

Triglav to nie tylko najwyższy szczyt Alp Julijskich, ale także symbol narodowy i duma Słowenii. Występuje w godle państwowym i na fladze kraju. Mówi się, że prawdziwy Słoweniec musi wejść na Triglav chociaż raz. Z wysokością 2864 m plasuje się na pozycji 13 najwyższych szczytów poszczególnych państw europejskich. Jego nazwa pochodzi od pogańskiego bóstwa wody, ziemi i podziemi, które, jak wierzono, miało swoją siedzibę właśnie na Triglavie.

Aljažev Stolp Triglav Slovenia

Wejście na Triglav od Rudno Polje

Trasa na Triglav rozpoczyna się na parkingu w Rudno Polje, gdzie znajduje się ośrodek sportowy Pokljuka. Początkowo wiedzie przez las żwirową drogą, która prowadzi do kolejnego parkingu. Następnie szlak odbija od drogi i ścieżka prowadzi w głąb lasu. Szlak pnie się do góry, a las ustępuje miejsca kosodrzewinie. Po lewej stronie widać rozległą polane Planina Konjščica, gdzie znajdują się chaty pasterskie, z których jedna została przekształcona na sklep z serami.

Planina Konjščica Rudno Poje Triglav Slovenia

Po jakimś czasie szlak łączy się ze szlakiem przez Konjscicę. Znaki wskazują, że na przełęcz Studorski Preval pozostało 45 minut, do Vodnikov Dom 2:15 h, natomiast na Triglav 5:30 h. Idąc dalej dochodzimy do małej kotliny Jezerce. Dochodzi tu też szlak przez Srenjski Preval.

Kierujemy się na lewo, szlakiem, który pnie się zakosami ostro do góry. Dochodzimy do przełęczy Studorski Preval, która znajduje się na wysokości 1892 m n.p.m.

Srenjski Preval Triglav trekking Slovenia

Po lewej stronie wznosi się wierzchołek Ablanca (2004 m n.p.m.). Szlak schodzi dalej w dół, a potem wiedzie południowym zboczem góry Tošc.

Srenjski Preval Triglav Slovenia

Szlak zakręca w prawo i przechodzi przez skalną półkę. Dookoła roztaczają się przepiękne widoki na pobliskie góry. Jeszcze tylko trzeba przejść piarżysko i docieramy do Vodnikov Dom.

trekking Rudno Poje Triglav Slovenia
Trekking Triglav Slovenia Mountains
Vodnikov Dom

Schronisko Vodnikov Dom położone jest na wysokości 1817 m n.p.m u podnóża gór Tošc i Vernar. Jego nazwa pochodzi od Valentina Vodnika — słoweńskiego poety i alpinisty. Schronisko jest otwarte od maja do końca września. Ma 70 miejsc noclegowych i dodatkowo 8 w tzw. winter room, dostępnym całą zimę. Od schroniska na Triglav wg znaków jest 3,5 h. Rezerwacje można dokonać mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe znajdziecie na stronie internetowej tutaj.

Vodnikov Dom trekking Triglav Slovenia

Idąc od schroniska Vodnikov Dom, dochodzimy do pierwszych łańcuchów. Następnie szlak przebiega przez wykute w skale stopnie. Dochodzimy do przełęczy Konjsko sedlo, gdzie znajduje się rozwidlenie szlaków. Stąd do Planika Dom jest 1 h, natomiast do Triglavski Dom 1:30 h. My idziemy na lewo w kierunku schroniska Planika. Szlak prowadzi ostro pod górę. Z racji tego, że zaczęło robić się już późno, spaliśmy gdzieś na dziko powyżej Konjsko sedlo.

Triglav Slovenia

Niesamowite jest to, jak po zmroku robi się w górach absolutnie cicho, tylko momentami słychać spadające kamienie. Następnego dnia ruszamy w kierunku Domu Planika. Trawersując stromym zboczem, dotarliśmy do schroniska położonego na wysokości 2401 m n.p.m.

trekking mountains Triglav Slovenia

via ferrata Triglav Slovenia

Dom Planika

W Domu Planika znajduje się 143 miejsc noclegowy, schronisko otwarte jest od końca czerwca do końca września. Ze względu na swoje położenie jest niezwykle popularnym miejscem dla każdego, kto decyduje się wejść na Triglav. Warto zatem zarezerwować miejsce z odpowiednim wyprzedzeniem — przez email lub telefonicznie. Ceny w schronisku zaczynają się od 23,50 € do 29,50 €, w zależności od tego, czy śpi się w pokoju wieloosobowym lub prywatnym. Warto mieć kartę Alpenverein, która uprawnia do 30% lub 50% zniżki. Tutaj znajdziecie dane kontaktowe do schroniska i dodatkowo tutaj wszystkie ceny, jakie obowiązują w 2019 roku.

Dom Planika Triglav Slovenia
Fot. Paweł Lega

Ze schroniska na Triglav przez Mali Triglav pozostało jeszcze około 1:30 h wg znaków. Kierujemy się na północ i podążamy w kierunku wskazanego przez znak, przez piarżysko. Szlak zakręca w prawo i wchodzimy w komin, gdzie zaczynają się łańcuchy i metalowe pręty, które mają ułatwić wspinaczkę. Wchodzimy na grań. Łączą się tutaj szlaki z Domu Planika i ze schroniska Triglavski Dom. Dochodzimy do Mali Triglav – 2738 m n.p.m.

Triglav Slovenia
Fot. Paweł Lega

Dalej szlak prowadzi eksponowaną granią. Trasa w tym miejscu jest zabezpieczona metalowymi linami. W sezonie jest niezwykle zatłoczona i trzeba uważać przy wymijaniu się nawzajem. Docieramy na szczyt, na którym znajduje się okrągła metalowa wieża, tzw. Aljažev Stolp. W razie załamania się warunków pogodowych służy jako schron przeciwburzowy dla kilku osób. Ze szczytu Triglava rozpościera się absolutnie niesamowita panorama.

Trekking Triglav Slovenia Mountains
Aljažev Stolp Triglav Slovenia

Trekking Triglav Slovenia Mountains

Aga Out Of Office Triglav Slovenia
Fot. Paweł Lega

summit Triglav Slovenia

Zejście z Triglav przez Triglavski Dom do Rudno Polje

Ruszamy w drogę powrotną. Początkowo szlak wiedzie tak samo, jak podczas wejścia. Idziemy via ferratą w kierunku Mali Triglav. Następnie odbijamy trasą w lewo, w kierunku schroniska Triglavski Dom. Szlak biegnący w dół jest ubezpieczony licznymi prętami i stopniami. Odcinek ten może być bardzo zatłoczony, przez co tworzą się często zatory.

Triglavski Dom Triglav Slovenia
Fot. Paweł Lega
Triglavski dom na Kredarici

Dochodzimy do schroniska – Triglavski dom na Kredarici. Jest to najwyżej położone słoweńskie schronisko. Znajduje się na wysokości 2515 m n.p.m. pod szczytem Kredaricy. Dysponuje 141 miejscami w pokojach i 200 w salach zbiorczych. Ceny za nocleg w schronisku zaczynają się od 21€ do 27€. Dodatkowo za prześcieradło doliczane jest 3,50€. Tutaj również obowiązuje karta Alpenverein, która uprawnia do 50% zniżki w przypadku pokoi wieloosobowych i 30% zniżki na nocleg w pokojach prywatnych. Tutaj możecie znaleźć dane kontaktowe do schroniska, a tutaj pełną listę obowiązujących cen.

Dalej schodzimy szlakiem do przełęczy Konjskie Sedlo i wracamy szlakiem przez Vodnikov Dom z powrotem aż do parkingu na Rudno Polje.

O czym warto pamiętać

Idąc na Triglav, warto pamiętać o zabraniu ze sobą kasku — często podczas wchodzenia może nas to ochronić przed osuwającymi się kamieniami. Dodatkowo, uprząż i lina przydają się podczas przejścia granią aż na sam szczyt, jest to miejsce szczególnie eksponowane. Warto wyjść odpowiednio wcześnie i pamiętać o zebraniu ze sobą odpowiedniej ilości wody, szlak wiedzie przez otwarty, nasłoneczniony teren. Jeśli chodzi o oznakowanie szlaku to do tego służą białe kółka w czerwonej otoczce. Zaleca się rozłożyć wejście na Triglav na co najmniej 2 dni. Chociaż pewnie dla wytrawnych górołazów jeden dzień byłby wystarczający.

Mapa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *