Kanada

Toronto – co warto zobaczyć część II

Maj 31, 2017
Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest
Instagram
Bloglovin

Dziś kolejna wędrówka po Toronto. Tym razem przygotowałam coś dla wielbicieli Street Art i dobrego jedzenia:) 

Graffity Alley

Graffity Alley
Graffity Alley

Tornoto to miejsce, gdzie sztuka uliczna spotykana jest na każdym kroku. Dla każdego, kto jest fanem tzw, street art polecam wybrać się w okolicę Queen Street. Równolegle do niej począwszy od Spadina Street ciągnie się aleja pełna kolorowych graffiti. Mimo, że wszędzie w Toronto można znaleźć twórczość wielu artystów to własnie w Graffity Alley jest jej kumulacja. Dla każdego zainteresowanego street art organizowane jest tematyczne free walking tour. Więcej informacji tutaj.

Graffity Alley
Graffity Alley
Graffity Alley
Graffity Alley

Yonge-Dundas Square

Yonge Street
Yonge Street

Kanadyjska wersja Time Square to Dundas Square. Jest to taka bardziej uboga wersja, ale można liczyć na to, że zawsze się tam coś dzieje. Wiecznie zatłoczone Dundas Square jest także miejscem, gdzie dostępne jest otwarte WiFi:) Sama Yonge Street ciągnie się niemal przez całe miasto i jest uznawana za główną ulicę miasta Toronto. Do 1999 była uznawana za najdłuższą na świecie. Powielano błędne mniemanie, że ciągnie się ona na długości 1896 km. Wszystko przez to, że brano pod uwagę też autostradę 11. Prawdziwa długość Yonge Street to 86 km.

Dundas Square
Dundas Square

Stary i Nowy Ratusz

Old City Hall
Old City Hall

Oba ratusze znajdują się w centrum miasta i sąsiadują z Financial Disrict. Old Cityhall został zbudowany w 1899 roku i obecnie znajduje się tu sąd. Projektantem tej neoromańskiej budowli był Edward James Lennox, ten sam co zaprojektował Casa Loma. Budowa trwała przez 11 lat i zdecydowanie przekroczyła zaplanowany budżet 600 tys. Wydano ostatecznie 2,5 miliona za co oberwało się projektantowi. Odpowiedzią na falę krytyki było umieszczenie przez Lennox’a na fasadzie powykrzywianych twarzy rajców i swoją uśmiechniętą twarz. Z racji tego, że nie pozwolono mu umieścić swojego nazwiska na budynku ukrył on je na murach budowli.

New City Hall
New City Hall

Nowy Ratusz został oddany w 1965 roku. Projektem zajął się fiński architekt Viljo Revella. Swoim kształtem przypomina złożone ręce, pomiędzy którymi znajduje się sala obrad w kształcie spodka. Przed Nowym Ratuszem znajduje się plac Nathan Phillips Square. Jest to miejsce spotkań i licznych wydarzeń i festiwalów. Zimą natomiast można tu pojeździć na łyżwach.

Nathan Phillips Square
Nathan Phillips Square

Kulturowa różnorodność

Toronto uznawane jest za jedno z najbardziej wielokulturowych miast na świecie. Jest to również odzwierciedlone w poszczególnych dzielnicach miasta. I tak z zabieganego Financial District można się znaleźć w Chinatown, dzielnicy pełnej restauracji i targów z azjatyckimi przysmakami. Idąc dalej można wypić doskonałą kawę lub zjeść przepyszną pizze w Little Italy. Warto poświęcić więcej czasu na odkrycie dzielnic Little India, Greektown czy Little Portugal i znaleźć coś wyjątkowego w każdej z nich.

Toronto Union

Stacja kolejowa Toronto Union jest główną stacją w Toronto. Budowa Toronto Union trwała od 1914 do 1920 roku, natomiast otwarcie odbyło się w 1927 roku. Budowla ozdobiona jest neoklasyczną kolumnadą, a sala wewnątrz zdobionym stropem i fryzem z nazwami miast, z którymi istniały połączenia kolejowe. W Budynku Toronto Union znajduje się także Punkt Informacji Turystycznej. Stacja jest także częścią PATH, czyli podziemnego miasta.

PATH

PATH
PATH

PATH jest podziemnym systemem przejść o długości 30 km łączącym sklepy, instytucje, restauracje oraz stacje metra. Jest to doskonały sposób przemieszczania się po centrum Toronto w warunkach nie sprzyjających do wychodzenia na zewnątrz. Na całej długości PATH znajduje się 1200 sklepów i punktów usługowych. Idąc dalej w fakty liczbowe, PATH to 50 połączonych budynków, 20 parkingów, 6 stacji metra, 2 centra handlowe, 8 hoteli oraz stacja kolejowa Toronto Union.

Historia PATH sięga 1900 roku, gdy centrum handlowe Eaton Centre połączyło podziemnym przejściem swój aneks. Największy rozwój PATH odbył się w latach 70 wraz z rozwojem Financial District. Każdy nowy budynek przeznaczał piętro lub dwa i przyłączał się do Underground City. Obecnie istnieje 125 punktów dostępu do PATH. Nazwa PATH została wprowadzona w 1992 roku. Każda litera ma inny kolor i reprezentuje inny kierunek: P – czerwony/południe, A – pomarańczowy/zachód, T – niebieski/północ i na koniec H – żółty/wschód. Łatwo się tu zgubić, ale na szczęście co jakiś czas umieszczone są mapki całego PATH.

PATH Map
http://torontopath.com/path-map/


St. Lawrence Market i Gooderham Building

St. Lawrence Market
St. Lawrence Market

St. Lawrence Market to zarówno nazwa dzielnicy jak i targu, który się tutaj znajduje. Targ jest największy w mieście i został on uznany przez National Geographic jako jeden z najlepszych na świecie. Można tu znaleźć aż 120 różnych sprzedawców oferujących świeże sery, ryby, warzywa czy owoce. To tu koniecznie trzeba spróbować słynnej kanapki Peameal bacon sandwich z Carousel Bakery. Za St. Lawrence Market w każdą sobotę od godziny 5 rano lokalni rolnicy sprzedają swoje produkty. Warto sprawdzić również wydarzenia odbywające się na St. Lawrence Market.

St. Lawrence Market
St. Lawrence Market
St. Lawrence Market
St. Lawrence Market
St. Lawrence Market
St. Lawrence Market

Będąc na St. Lawrence Market warto zobaczyć słynny budynek Gooderham Building, który kształtem przypomina żelazko. Budynek powstał w 1892 roku jako biura rodziny Gooderham, która wzbogaciła się głównie na produkcji alkoholu. Wiele osób uważa, że budynek jest kopią większego budynku Flatiron w Nowym Jorku. Tak naprawdę ten kanadyjski powstał 10 lat wcześniej.

Gooderham Building
Gooderham Building

Eaton Center

Eaton Center
Eaton Center

Położone przy Dundas Square centrum handlowe Eaton Centre należy do najczęściej odwiedzanych w Ameryce Północnej. Warto tam zajrzeć ze względu na niesamowitą kilkunastometrową oszklona galerię o wysokości 5 pięter. Pod stropem zawieszone są rzeźby kanadyjskich gęsi.

To tylko garść rzeczy, które można odwiedzić w Toronto. Dla wielbicieli hokeja zdecydowanie warte polecenia jest Hockey Hall of Fame. Umieszczone w centrum Toronto posiada wszystko co jest związane z tym narodowym sportem Kanady. Pasjonaci muzeów również mają w czym wybierać. Royal Ontario Museum oferuje wszystko, od historii naturalnej, przez sekcje poświęconą kanadyjskiej kulturze aż po stroje i tekstylia. Mniejsza Art Gallery of Ontario również ma sporo do zaproponowania bo aż 80 tysięcy eksponatów i prac. Warto zajrzeć na stronę internetową żeby zobaczyć co aktualnie jest wystawiane.

Mapa

Poniższa mapa zawiera wszystkie punkty, o których pisałam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *