Kanada
Kanada

A Mari Usque Ad Mare

9 lutego, 2017

A Mari Usque Ad Mare, czyli Od morza do morza” jest mottem Kanady i stało się także moim tematem przewodnim wyprawy. Moim planem jest przemierzenie Kanady od wschodu na zachód, co z pewnością pozwoli mi poznać Kanadę w całej jej różnorodności. Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli przejadę tysiące kilometrów i pokonam 6 stref czasowych.

Zanim jednak to się stanie zebrałam kilka informacji jakie się dowiedziałam o Kanadzie podczas przeszukiwania internetu. Oto lista rzeczy, które odkryłam:

Kanada jest w czołówce krajów o najlepszej reputacji

Według raportu Country RepTrak przygotowywanego co roku przez Reputation Institute, w 2016 Kanada zajęła drugie miejsce, jeśli chodzi o kraje o najlepszej reputacji.

https://www.reputationinstitute.com/

Szereg elementów wpływa na to jak dany kraj jest postrzegany. W badaniu przeprowadzonym online oceniane są takie czynniki jak: bezpieczeństwo, efektywność rządu, atrakcyjność turystyczna danego kraju, klimat biznesowy czy stosunek mieszkańców do zagranicznych gości.

W 2017 roku Kanada obchodzi 150-lecie państwowości

Z tej okazji władze Kanady podjęły decyzje, że w 2017 roku wszystkie parki narodowe będą za darmo. W Kanadzie znajduje się 38 parków narodowych o powierzchni ponad 200 tysięcy kilometrów kwadratowych więc jest co odkrywać. Więcej informacji tu.

 

Pizza hawajska nie taka hawajska

Ciekawostka dla fanów pizzy, a w szczególności hawajskiej. Owa pizza, wbrew temu co wskazuje jej nazwa, została stworzona w Kanadzie. Połączenie ananasa i szynki zostało wprowadzone przez Sama Panopoulos. Zaserwował on swoją pizze po raz pierwszy w restauracji Satellite w Chatham (Ontario) w 1962 roku. Do dziś jest ona jedną z popularniejszych pizz.

Kanada pod względem wielkości znajduje się na drugim miejscu

Kanada pod względem powierzchni ustępuje tylko Rosji. Wielkość kraju liścia klonowego nie idzie jednak w parze z liczbą mieszkańców. Mimo, że Kanada jest 32 razy większa od Polski to zamieszkiwana jest przez porównywalną ilość ludności.

Superman jest Kanadyjczykiem

Może nie do końca Kanadyjczykiem, ale Joe Shuster, jeden z twórców superbohatera, pochodził z Toronto. W 1933 roku razem z Jerrym Siegel stworzyli kultową postać, którą kilka lat później sprzedali firmie Allied Publications (później DC Comics). W 1938 w magazynie Action Comics ukazał się pierwszy odcinek Supermana.

Akcja Czerwony Nos

Akcja “Operation Red Nose” została po raz pierwszy przeprowadzona  w 1984 roku w Quebec. Powstała z inicjatywy Jean-Marie De Koninck, profesora matematyki oraz trenera drużyny pływackiej na Uniwersytecie Laval. Czymże jest ta akcja? Ano niczym innym jak odwożeniem do domu kierowców, którzy są pod wpływem alkoholu lub z jakiegoś innego powodu nie mogą sami kierować. Co roku w okresie świątecznym tysiące wolontariuszy pomaga kierowcom bezpiecznie dotrzeć do domu ich własnymi samochodami. Cała usługa jest darmowa, a wszystkie dodatkowe datki przeznaczone są na organizacje, które wspierają młodzież o sportowych zainteresowaniach.

HOH OHO

Okazuje się, że Święty Mikołaj istnieje i do tego chętnie odpisze jeśli zaadresuje się do niego list w następujący sposób :

Santa Claus
North Pole H0H 0H0
Canada

Wystarczy wysłać list na powyższy adres odpowiednio wcześnie i pamiętać o zawarciu adresu zwrotnego. Oczywiście Mikołaj wie, gdzie każde dziecko mieszka, ale jego zespół może potrzebować dodatkowych instrukcji:)

Już od 34 lat tysiące wolontariuszy jest zaangażowanych w coroczną akcje odpisywania na listy do Świętego Mikołaja. Dzięki nim dzieci z całego świata otrzymają odpowiedź na swoje listy. Cała akcja jest zorganizowana prze Kanadyjską pocztę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *