Komunikacja w Toronto
Kanada

Jak się poruszać po Toronto

Czerwiec 14, 2017
Facebook
Facebook
Pinterest
Pinterest
Instagram
Bloglovin

Gdy przyjechałam do Toronto nie do końca wiedziałam jak działa tutejszy transport publiczny. TTC, transfery, tokeny były dla mnie trochę jak czarna magia. Jednak po jakimś czasie poruszanie się po mieście nie sprawiało mi już żadnych trudności. Przygotowałam mini przewodnik dotyczący komunikacji w Toronto i okolicach.

TTC, czyli komunikacja w Toronto

TTC (skrót od Toronto Transit Commission) obejmuje metro, busy i tramwaje w Toronto. Poruszanie się po Toronto dzięki TTC nie jest jakoś szczególnie ciężkie. Komunikacyjnym sercem jest Union Station, bez problemu można się tu dostać z różnych części miasta. Jeden bilet pozwala poruszać się w jednym kierunku dowolną ilością autobusów, tramwajów czy metrem.

Token i transfer
Token i transfer

Ile to kosztuje

Kupując pojedynczy bilet płacimy 3,25 CAD. Bilet można kupić u kierowców autobusów czy tramwajów za odliczoną kwotą. W metrze bilet można kupić w specjalnym automacie lub przy wejściu do metra u sprzedawcy. Kupując przejazd zawsze zabierajmy ze sobą transfer, który pozwala nam się przesiadać między środkami transportu (nieograniczoną ilość razy w jedynym kierunku). Transfer dostaniemy albo u kierowcy albo jeśli korzystamy z metra w specjalnej czerwonej maszynie “Transfers”.

Tańszą opcją jest kupowanie specjalnych tokenów. Jeśli kupimy 3 lub więcej wtedy cena przejazdu wynosi 3 CAD. Tokeny można dostać w specjalnych automatach przed wejściem do metra lub u sprzedawców.

Kiedy zakładamy, że będziemy poruszać się dość często po mieście warto rozważyć Day Pass, który kosztuje 12,50 CAD. Bilet całodzienny można dostać na stacji metra lub u niektórych sprzedawców.

Presto Card to karta, która działa na całym obszarze the Greater Toronto Area. Można ją doładowywać w zależności od naszych potrzeb i każdy przejazd kosztuje 3 CAD. Nie trzeba już pobierać transferów, co jest dość sporym ułatwieniem. Od pierwszego “odklikania” karty mamy 2 godziny poruszania się w jednym kierunku.

GO Train and Buses

Pociągi i autobusy GO pozwalają pasażerom dostać się z dowolnego miejsca w The Greater Toronto Area do downtown w Toronto. Cena przejazdu zależy od jego długości. Bilet można kupić na stacji lub skorzystać z presto card.

Lotnisko

Z lotniska Pearson International Airport można dostać się do centrum Toronto UP Express train. Cena 25 minutowego przejazdu wynosi 12,35 CAD i można go kupić albo na stacji albo przez internet. Z kartą presto zapłacimy 9,25 CAD. Ja skorzystałam z dłuższej opcji autobus + metro. Autobus 192 dojeżdża do stacji Kipling skąd odjeżdża metro.

Komunikacja w Toronto i mapa metra:

TTC – można tu sprawdzić rozkład albo dowiedzieć się więcej o cenach biletów

UP Express train – rozkład i bilety na pociąg pomiędzy lotniskiem a centrum Toronto

Mapa metra w Toronto do pobrania

 

 

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *